Ochotnické divadlo v Srbské Kamenici
Bylo založeno v roce 1867. Spolek měl 18 členů. Jako první ředitel působil August Tieze č. 180. Na začátku se hrálo v hostinci č.74, později se divadlo přestěhovalo do hostince „U Růžáku“, který v roce 1887 vyhořel. V roce 1892 se přikročilo k novému zřízení divadla.
V roce 1924 vyhořel tento hostinec podruhé. Divadlo uschované v přistavěných kolnách zůstalo zachováno, ale podium padlo opět ohni za oběť.
Nyní dozrával plán zřídit lesní divadlo. Energií tehdejších 38 členů se brzy podařilo najít hezké místo v blízkosti tzv. válečného domečku, které bylo příhodné, takže již v létě toho samého roku se konalo několik představení.
Po novém vybudování hostince „U Růžáku“ bylo divadlo opět uvedeno do provozu.
Zdroj: Kronika Srbské kamenice z let 1924-1937
V únoru 2002 se sešlo pár místních nadšenců v restauraci Pod Růžákem - Zelená hospoda. Společně nastudovali pohádkovou hru se zpěvy Kašpárkovy čertoviny.
Premiéra se konala 26.5.2002. Od té doby se uskutečnily ještě další dvě úspěšné premiéry:
pohádková hra se zpěvy Půlnoční květ, jejíž děj se odehrává v Srbské Kamenici a hlavně na Růžáku a kabaretní představení. Spolek vystupuje pod názvem S.K. HOBLIK.